Tavaszi fáradtság, és ami mögötte van
Mivel a fakopancs.hu játék webáruházban csak szeletelhető gyümölcsök és zöldségek találhatók, amik segíthetnének a vitamin pótlásának folyamatában, ezért a tél elmúltára való tekintettel felkértünk egy gyermekorvost, hogy foglalja össze gondolatait a tavaszi fáradtsággal, betegeskedéssel, és egészségjavító tippekkel kapcsolatban.
Mi áll a tavaszi fáradtság jelensége mögött?
Télen az alvás-ébrenlét bioritmusa eltér a napfényes hónapokétól és ezt a bioritmusban zajló különbséget, illetve az átállást sokan megérzik – ezt nevezi a köznyelv tavaszi fáradtságnak, ami a gyerekeket is érinti. Ráadásul a vitamin és ásványi anyag bevitel a nyári időszakban friss zöldségek és gyümölcsök által jobban megoldott, hiszen a téli hónapokban nehezebben jutunk hozzá a színes-szagos egészségbombákhoz. Szervezetünk számára kiemelt fontosságú a D-vitamin, amely méltán kapott az utóbbi években nagy hangsúlyt, hiszen az immunvédekezés fő vitaminja. A D-vitamin napfény hatására képződik a szervezetünkben, aminek híján vagyunk a sötét hónapokban, így ebben az időszakban érdemes lehet tabletta formájában pótolni a hiányt, de alapvetően különböző ételekkel vihető be: tőkehal, tejtermékek, tojás, halmájolaj.
Mi a helyzet a gyerkőcökkel?
Az őszi-téli időszakban érdemes nekik speciálisan számukra ajánlott vitaminokat adni. A „notórius betegeskedők" nyugodtan megpróbálhatják a – háziorvos által ajánlott - különböző vényköteles készítmények kúraszerű alkalmazását, hiszen sokan kedvező hatásról számolnak be, de természetesen ezek sem nyújtanak teljes védelmet. Ezen kívül a sport egészségmegtartó szerepét természetesen minden évszakban fontos hangsúlyozni. A Fakopáncs Fajáték és Játékbolt szabadidő és sport kategóriájában is találhatók futóbiciklik, hinták, mászókák, ugrálókötelek és kerti eszközök, amelyek remekül mozgásra bírják a legkisebbeket.
Amivel alapvetően számolnunk kell az, hogy a gyermekközösségbe kerülés az elsődleges tényezője a betegségeknek. A bölcsődébe/óvodába kerülést követően 1-2 év telik el, míg a kicsik találkoznak a szokásos fertőzésekkel és immunizálódnak, így ezután várható csak a betegeskedések gyakoriságának csökkenése.
Mit gondol a megelőző oltásokról?
A nagy vitákat generáló oltás kérdéskörben én abszolút a pártolók csoportjába tartozom. Van egy olyan mondás, hogy amire van, arra érdemes beoltani a gyermekeket. Ezzel teljes mértékben egyetértek, minden fertőző betegségnek lehet súlyos, szövődményes formája, amelyet a védőoltásokkal el tudunk kerülni, így nem érdemes kockáztatni, hogy a saját gyermekünk vajon egyszerűen esik át az adott betegségen, vagy súlyos állapotba kerül. A fertőző betegségek terjedésének megelőzésére a gyakori kézmosás, szellőztetés, a közeli kontaktus kerülése szükséges.
De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?
Hiába minden elővigyázatosság, előfordulhat, hogy a gyerkőc mégis elkap valamit. Ilyenkor az orvos által előírt gyógyszerek mellett a legfontosabb a bő folyadékfogyasztás és az ágynyugalom. Ez az, ami minden betegségre igaz. Néha nehéz eldönteni, iskolaundoritisz esete forog-e fenn, de jobban tesszük, hogyha inkább nem engedjük közösségbe a gyereket, ha nem érzi jól magát, vagy levert. Lázas állapotban pedig természetesen semmiképpen sem mehet iskolába.
Mit kell tudni az orvosi rendelőkről?
Sok helyről kaptam meg a kérdést, nem veszélyes-e a kicsit orvosi rendelőbe vinni a betegek közé, amikor nem érzi jól magát? Nos, az orvosi rendelőkben való fertőződés előfordulhat, de akkor a legvalószínűbb, ha együtt játszanak a gyerekek. Ez persze idővel, mint említettem, „jobb lesz". Csecsemőkorban van egy átmeneti, élettani immunhiányos állapot, ekkor fogékonyabbak a picik a fertőzésekre. Körülbelül 10 éves korra „érik be" a gyermekek immunrendszere a felnőttekéhez hasonlóra, de a betegségek jó részével a gyermekközösségekben találkozik a szervezet és immunizálódás alakul ki, így az óvodás kor után a megbetegedések gyakorisága csökken.