Megfűzünk egy jó fűzésre!
Mire jók a fűzős játékok? A kérdés megválaszolásához nézzük meg, hogy hogyan is fest egy átlagos hétköznap reggeli készülődés egy olyan családban, ahol kisgyerek van. Nehéz leírni, ugyanis talán az átlagos jelző az, ami hiányzik a mindennapokból. Szülőként ugyanis gyakran tapasztaljuk, hogy gyermekünk egy igazi kis meglepetéscsomag. És itt most nem arra gondolok, hogy feláll és megteszi első kis lépéseit. Inkább arra, hogy bármikor képes előrukkolni valami olyan mutatvánnyal, amire nem számítunk, nem várt új kihívásokkal tarkítva ezzel az életünket.
A reggeli készülődések üdítő színfoltja, mikor hosszas huzavona után ugyan, de végre fel van öltöztetve a gyermek. A kakaó lassan megpihen a kis gyomrában. Egy utolsó lágy karate mozdulattal a szája szélén maradt fogkrémet még eltüntetjük. Cuccai összekészítve, indulásra készen áll. Bő félórás küzdelmet követően irány a bölcsőde/óvoda/iskola. A reggeli készülődés során – mi felnőttek – mindössze nettó 4 és fél perc alatt vállalhatóvá varázsoljuk magunkat. Már majdnem kilépünk a bejárati ajtón, még fejben gyorsan végigzongorázzuk a lekapcsolandó, becsukandó és elzárandó dolgok listáját. Rendben! Vissza a gyerekhez: mellény, sapka rajta van! Táskája nálam. Egyik kezünkkel próbáljuk beleoperálni magunkat a saját széldzsekinkbe, másikkal az ajtózárba helyezzük a kulcsot, amit igen nehéz megemelni drága gyermekünk mázsás cucca miatt. De nem adjuk fel! Ekkor arra leszünk figyelmesek, hogy a nagy kapkodásban az otthoni papucs maradt a lábunkon. Azért illendő lenne lecserélni egy utcai lábbelire. De már késében vagyunk… szokás szerint. Egyik lábunk már átlépett a bejárati ajtó lélektani határán, de szerencsére a másik még a lakásban lustálkodik. Talán több kávét kellett volna inni! A bent rekedt lábunkkal végzett mesteri focistamozdulatnak köszönhetően megemeljük és kirepítjük a cipőnket. Már bújnánk is bele, amikor is fájdalmasan és kétségbeesetten tapasztaljuk: nincs benne cipőfűző!!! Valahol itt kezdődik a fűzős játék. Ez az alfája. Valójában ennek örülnünk kell, akkor is, ha az adott helyzetben ez igen nehéz. Mindez ugyanis fontos bizonyítéka annak, hogy csöpp gyermekünk felfedezte, hogy a gondosan befűzött cipőfűzőt ki lehet ügyesen bontani. Ki lehet húzni a lyukakból a textil „spagettit”. A folyamatot tekintve olyan, mint építőkockákkal játszani. Először rombol, elemeire szed a gyermek, mielőtt meg tanul építeni. Először kihúzzák a cipőfűzőt a cipőből, az övet a nadrágból, a kötözőt a fürdőköpenyből, és egy újabb fejlődési szintként kezdik el visszafűzni azokat, hiszen az egy jóval bonyolultabb folyamat.
Sok játék csupán az önfeledt szórakozásért van, a fűzős játék azonban önmagában ötvözi a kikapcsolódás és produktív alkotás örömét. Szülőként szeretnénk, hogy gyermekünk hasznosan töltse el a szabadidejét: ha nincs lehetőség a szabadban mozogni, akkor olyasmivel foglalatoskodjon a négy fal között, amiben örömét leli és – akár – fejleszti is.
Fűzőcske (4 db-os farm)
A fűzős játék egy egyszerű, de nagyszerű klasszikus játék, amivel lányok (kicsik és nagyok) és kisfiúk is szívesen játszanak. Talán sokan úgy vélik, hogy kizárólagosan lányos játék, pedig a kisfiúk is roppant lelkesen fűznek egy szép nyakláncot az anyukájuknak. A Fakopáncs játékbolt és webáruház kínálatában ráadásul kifejezetten fiúk számára készült fűzős játék is elérhető.
Miért adjunk fűzős játékot gyermekünk kezébe?
Szülőként azt szeretnénk elérni, hogy gyermekünk keze minél ügyesebb legyen a jó rajz-, de elsősorban a kiváló íráskészség elérése érdekében. Ehhez szükség van az ujjacskák és kézfej izomzatának erősítésére, valamint a kéz finom, precíziós mozgásának ügyesítésére, az ujjacskák összehangolt csapatmunkájára. Számos játék és tevékenység célja a finommotorika fejlesztése. Ilyen például a gyurmázás, ceruzával, krétával rajzolás, festés ecsettel vagy a saját ujjával. Agyaggal dolgozás, papírtépés, vagy éppen kis papírgalacsinok gyártása, ragasztás, origamizás, és ide tartozik a gyöngyfűzés és zsinórral való fűzés izgalmas játéka is.
A fűzős játék az ujjak és szemek finom koordinált mozgásának tréningezésén túl számos képesség tökéletesedéséhez járul hozzá. A fűzős játék fejleszti a gyermek megfigyelőképességét, valamint az azonosító és megkülönböztető képességet, Általa gyakorolhatja a színeket, formákat, és a számolást is. Megtanulja a különböző színű, formájú és méretű alkotóelemek variálását. Megismerkedik a sorozat fogalmával. Új tapasztalatokkal bővül az anyagismereti tárházuk. Vannak ugyanis fa és műanyag gyöngyök/formák. A fűzést végezhetjük fonallal, gumival, damillal, de akár cérnával is. Egyik merevebb, mint a másik. Eltér a rugalmasságuk, szakítószilárdságuk. A fűzős játék erősíti a kitartást, koncentrációt és a türelmet. A lépésfolyamatok magáévá tételével fejleszti a logikus gondolkodást és a memóriát is. Saját ötlet alapján új dolgok (például egy egyedi ékszer) megalkotásával hozzájárul az egyéni kifejezésmód kibontakozásához és a kreativitás fejlesztéséhez. Térbeli alkotások esetén a térlátás fejlesztésében is nagy szerepet kap.
Vonat fűzőcske játék feladatlapokkal
Egy fontos szempontot érdemes szem előtt tartani fűzős játék beszerzésekor: az adott játék igazodjon csemeténk képességéhez, életkori sajátosságaihoz. Kisebb korban nagyobb szemű gyöngyökkel/formákkal érdemes fűzni, mert azt könnyebben megfogja. Szülőként is jobban szemmel tudjuk tartani az alkotóelemeket. Fontos, hogy a gyöngyöcske a zsinórón landoljon, ne pedig a gyermek szájában. Minél idősebb a gyermek, annál kisebb szemű gyöngyökkel fűzhet.
Fűzésre fel!
Fakopáncs
készségfejlesztő játékok – fűzős játékok