Karácsony előtti népszokások: Luca-napi tudnivalók
Mára ugyan kicsit háttérbe szorult, a szokásokban és hiedelmekben gazdag Luca-nap hajdanán az egyik legkedveltebb ünnep volt hazánkban. December 13-án Szent Lúciára emlékszünk, aki vértanúhalált szenvedett – bár az egyház mai álláspontja szerint csupán legendabéli alak volt.
A név maga a latin lux, azaz fény szóból ered, ami izgalmas kontrasztot alkot a ténnyel, hogy a Gergely-naptár bevezetése előtt december 13-ára esett a téli napforduló, vagyis az év legsötétebb napja volt. A néphiedelem kétféle Lucát ábrázol: a boszorkányt és a jóságosat – a hagyományok előbbihez köthetőek.
Fény és sötét, jó és rossz, termékenység és halál: a Luca-nap rendkívül sokrétű hagyományrendszere mindenre kiterjed, épp ezért megszámlálhatatlan jóslás, tiltás és egyéb szokás kapcsolódik ehhez a jeles naphoz. Nézzük a legkedveltebbeket.
- Lucázás, vagy más néven kotyolás: A gyerekek – olykor kísértetnek öltözve – járták a házakat hajnalban, mondókákat szavaltak, és némi ajándékért cserébe bőséges szaporulatot és termést jósoltak a háziaknak. Aki szűkmarkú volt, az viszont csak átkokat kapott.
- Tökfaragás: Inkább a Dunántúlon volt jellemző a sütőtök kivájása. Orr, szemek, vigyorgó száj került kikanyarintásra az édes zöldségből, hogy aztán belsejébe gyertyát helyezve lehessen ijesztgetni a környékbeli többi gyereket.
- Luca-szék: Ez talán a legismertebb hagyomány, már csak azért is, mert mondás is kötődik hozzá („lassan készül, mint a Luca széke" - napi egy műveletet szabad ugyanis csak végrehajtani). Ennek építése egészen december 24-ig tart: a kész ülőalkalmatosságot aztán el kell vinni az éjféli misére és a hiedelem szerint, aki rááll a Luca-székre, az meglátja a falu boszorkányát.
- Jóslások: A hajadon lányok, ha meg akarták tudni, ki lesz a jövendőbelijük, csak cetlikre írtak tizenkét fiúnevet és gombócokba rejtették azokat. Amelyik gombóc először a felszínre jött, abban lapult a titok: majdani férjük neve.
- Hagymakalendárium: E szerint az időjósló szokás szerint, egy hagymát 12 szeletre kell vágni és besózni: a legnedvesebb szeletnek megfelelő hónap lesz a leginkább csapadékos a következő évben.
A Luca-nap tehát rengeteg izgalmas és kedves hagyományt őriz, és a Fakopáncs Fajáték és Játékbolt is szeretné kivenni a részét abban, hogy a 13-as számra ne a balszerencse hordozójaként gondoljunk: a december 13-ai ünnep alkalmából e hét csütörtöktől, aki bármelyik üzletünkben vagy a fakopancs.hu játék webáruházban vásárol, annak 13% kedvezményt biztosítunk a végösszegből. Az akció hétfőig, azaz december 14-ig tart – mert azért kicsit mégiscsak babonásak vagyunk.
Luca-napi karácsonyi kedvezménysorozat részletek.
Kellemes hagyományőrzést kívánunk mindenkinek!