Black Friday, a történelem Darth Vadere
Amint megnyitjuk a média és az online világ „csapját”, ez folyik belőle: Black Friday, árzuhanás, karácsony, Black Friday, akciók, Black Friday, a Csillagok Háborúja új részének premierje decemberben, Black Friday, leárazások, Skywalker kora (igen, ez a Star Wars IX., új epizódja), újabb leárazások, Black Friday, - 50%, na jó, és mellesleg nemsokára itt a Mikulás is.
Elsőre nem is gondolná az ember, hogy a Black Friday és George Lucas: Csillagok Háborúja filmsorozatának klasszikus gonosztevője, Darth Vader (ejtsd: Dárt Véder), között valójában mennyi összefüggés van! Kapcsolatukat ez a képpáros vizuálisan is szemlélteti.
A fekete nemcsak a Black Friday-hez (vagyis Fekete Péntekhez), hanem számos egyéb jellegű, fájdalmas, és/vagy vészjósló, rosszat sejtető dologhoz is köthető szín. A fekete sok helyen a gyász színe, az elmúlásé, az elnyomó hatalomé, no meg persze a mindig sikkesen fénylő, ám kissé zord megjelenésű Darth Vaderé, aki gépies nyomasztó légzésével baljós árnyként vonul a filmben. A külsőségeken túl a két „jelenség” háttértörténete között is párhuzam vonható.
A Black Friday kialakulásának története is sötét múltra tekint vissza, akárcsak gonosz főhősünké. Hosszú évek kellettek ahhoz, hogy e pénteki nap negatív „fekete” jelzője végül pozitív tartalommal teljék meg. Gonosz karakterünk, Darth Vader, a sötét oldal könyörtelen nagyuraként a Köztársaság leigázásával foglalatoskodott. Rengeteg kegyetlenséget hajtott végre az univerzumban a lázadókkal szemben. Végül fia (Luke Skywalker) életének megmentésével és a sötét oldal Uralkodójának kiiktatásával bebizonyítja azonban, hogy maradt még benne valami jó. Elhozza hát az egyensúlyt az Erőbe.
Sötét tetteiről megfeledkezni ugyan nem lehet, de halála előtti önfeláldozó, hősies cselekedetével személyiségének egy érző és jóságos oldaláról nyújtott tanúbizonyságot.
Lényegében ez a kettősség jellemzi a Black Friday-t is. Nemcsak a tekintetben, hogy sötét gyökerekből ered, de mára már valami klassz kicsengése van, hanem mind a mai napig magában hordoz jó és kevésbé jó értékeket egyaránt.
De mi is feketítette be azt a bizonyos pénteket? Egyáltalán melyik és milyen pénteki eseményről beszélünk? Miként lett a Black Friday a történelem Darth Vadere, és hogyan alakult át a dráma izgatott, lázas karácsonyi készülődéssé? Ezeket próbáljuk most megválaszolni.
Végezzünk egy kis időutazást!
Dátum: 1869. szeptember 24. péntek Helyszín: USA
A New York-i Wall Street nemcsak a bankárok, pénzügyi szakemberek és tőzsdeügynökök hazája, de lényegében az USA gazdasági és pénzügyi erejének bázisa, jelképe volt. 1869. szeptember 24-én, pénteken, kártyavárként omlott össze az amerikai aranypiac, melynek hátterében két pénzhajhász, mindenre elszánt Wall Street-i ügynök állt: Jay Gould és Jim Fisk.
Igen szövevényes a történet. Akkoriban az USA hatalmas államadóssággal küzdött, az amerikai polgárháború (észak kontra dél, 1861-65) következményeként. Az Amerikai Egyesült Államok akkori elnöke: Ulysses S. Grant mentőakcióként rendszeresen aranyat bocsátott áruba az államkincstárból, hogy az abból befolyt összeget a hatalmas adósság apránkénti rendezésére fordítsa. Jay Gouldnak és Jim Fisknek többek között erre az aranyra fájt a foga. Fifikás tervet eszeltek ki annak érdekében, hogy minél több aranyat kaparinthassanak meg a nemzeti aranykészletből, abban bízván, hogy annak csillagászati értékűvé szökik majd fel ára, így elképesztő nagy haszonra tehetnek szert. Céljuk eléréséhez az elnök sógorának (Abel Corbin) közelébe férkőztek, akin keresztül belső információkhoz juthattak, valamint észrevétlenül szivároghattak be az államügyeket érintő döntéshozatalokba. Szinte marionett bábuként rángatták az elnököt kapzsi tervük megvalósítása érdekében. Sikerült elérniük, hogy az elnök leállítsa a rendszeres aranykibocsátást, lévén, hogy az „hátrányosan” hat a nyugati farmerekre. Ezután a két pénzéhes tőzsdecápa elkezdte féktelen tempóban felvásárolni a piacon lévő aranyat, így generálva annak óriási értéket. Végül aztán lehullt a lepel az álnok konspirációról. Grant elnök meglátta, hogy az aranypiac csupán néhány kézben összpontosul, és sürgősségi vészmegoldásként 1869. szeptember 24-én több millió dollár nemesfémet dobott piacra, melynek hatására az arany értéke visszafordíthatatlan mélyzuhanásba kezdett. Összeomlott a rendszer. Az egykor fényesen csillogó aranyból egy mindent magába szippantó fekete lyuk lett. Magával ragadta az akkoriban aranyalapú gazdaságot, az egész tőzsdeipart. Rengeteg termék ellenértéke a felére csökkent. Az egyszerűbb polgároktól kezdve a gazdagokon át sokan csődbe mentek. Ezért lett hát olyan fekete az a bizonyos péntek!
A Black Friday és az óriási árzuhanás fogalma tehát 1869-ben összefonódott. De hogyan is alakult át a Fekete Péntek köré szövődött dráma lázas karácsonyi készülődéssé?
Franklin D. Roosevelt elnök a hálaadás ünnepét november negyedik csütörtökének nevezte ki, engedvén a kereskedők nyomásának. Korábban ugyanis ez november utolsó csütörtökére esett. Az üzlettulajdonosok szempontjából ez azért volt kedvezőtlen, mert a hálaadást követő naptól rajtolt „hivatalosan” a karácsonyi szezon a boltokban, és így a rövidebb időtartamú vásárlási idény miatt kevesebb profitra tehettek szert. Mivel a hálaadás napja munkaszüneti nap, sokan kivették az azt követő pénteket is szabadnapnak. A hosszú hétvége során pedig lehetősége nyílt a családoknak, hogy közeli és távolabbi rokonaikkal mind együtt ünnepelhessenek. A pénteki nap továbbá remek alkalom volt a karácsonyi ajándékok első körös beszerzésének lebonyolítására is. A hálaadás utáni pénteket sokkal többen töltötték vásárlással, mint bármely más átlagos hétköznapot.
Az ünnep jelentőségét növelte, hogy hálaadás napján (illetve azt követő napon) nemcsak a közös családi pulykavacsora elfogyasztása valósult meg, hanem számos neves amerikai futballmérkőzést is lebonyolítottak, tovább emelvén az emberek amúgy is felfokozott hangulatát. Másnap pedig kezdetét vette az őrült karácsonyi bevásárlás. Mindebből kisejlik, hogy ez az időszak igencsak kaotikus volt.
Az 1950-es években, Philadelphia városának rendőrei használták először azt a kifejezést, hogy Black Friday. Számukra – mint rendfenntartó szervnek – ugyanis igazi fekete napot jelentett a hálaadás utáni péntek. A forgalmi dugók, az irdatlan tömeg, a lopások számának emelkedése és a városban másnap megtartott futballmeccsre (a hadsereg és a haditengerészet összecsapása) érkező turisták hada elképesztően sok feladat elé állította őket.
Mára már a Black Friday elsősorban az év legszentebb ünnepére, a karácsonyra való készülődés kezdetére utal, a karácsonyi szezon nyitányát jelenti. Ilyenkor szuper akciókkal, leárazásokkal csábítják az üzletek a vásárlókat. A Black Friday keretein belül számos akcióval készül a Fakopács Fajáték és Játék webáruház is.
Az jó, hogy ilyenkor olcsóbban is hozzájuthatunk a hőn áhított „kincsekhez”, ajándékokhoz, az viszont szomorú, hogy a hatalmas leértékelések néhány embernek „elveszik az eszét”. Az emberek gyakran tömegesen rohannak a boltokba és próbálják „levadászni” az akciós árukat, senkivel és semmivel nem törődvén körülöttük. Figyeljünk egymásra, és legyünk felkészültebbek, tudatosabbak a vásárlás során. Találjuk ki előre, hogy mit is szeretnénk beszerezni. Írjunk róla listát. Mielőtt elcsábulnánk az akár 50-60%-kal olcsóbban beszerezhető termék láttán gondoljuk végig, hogy valóban szükségünk van-e rá, vagy csupán a kedvezmény ejt rabul minket. Érdemes lenyomozni a termékek ártörténetét, mert előfordulhat, hogy az akcióban meghirdetett ár valójában semmiben sem olcsóbb a termék átlagárát tekintve, csupán üzleti „szemfényvesztés”. Előre tájékozódjunk arról, miként lehet lemondani, vagy visszaküldeni az árut, ha mégsem lenne rá szükségünk.
Vásárlásra fel! Az Erő legyen Velünk!